Колорадски бръмбар
Leptinotarsa desimlineata
Колорадския бръмбар е един от най-често срещаните и лесно разпознаваеми вредители по картофи, патладжан и детерминантните сортове домати. Изгризва листата на растенията във фаза ларва и възрастно насекомо. След обезлистянето им, поврежда всики надземни части на растенията.
В зависимост от надморската височина видът развива от едно до три околения годишно и презимува като възрастно насекомо в почвата. Зимувалите бръмбари започват да напускат почвата при при задържане на температури над 13 градуса по целзий на дълбочина 10-15 см. повече от десетина дни, което е от края на април за равнините до края на май за планинските райони.
Колорадския бръмбар снася яйцата си по долните листа, като един бръмбар снася около 500-600 яйца. Ларвите се излюпват след 10-15 дни, като се развиват 2-3 седмици хранейки се с листата на нападнатите растения. След това преминават в почвата, в която правят камерки и какавидират в тях. След 7-15 дни се появяват новите бръмбари от които се развиват следващите поколения.
За борба с колорадския бръмбар препоръчваме третиране с:
- Агрия 1050 + – 50 мл/дка
- Вазтак 100 ЕК – 10 мл/дка
- Децис 2,5 ЕК – 20-30 мл/дка
- Карате Зеон 5 СК – 15 мл/дка
- Шерпа 100 ЕК – 20 мл/дка
Ако и Вие се вълнувате от живота на село или имате собствено земеделско стопанство, сертифицирания агроном на Еагро е на ваше разположение. Може да се свържете с нас на:
Ако статията Ви е харесала, много бихме се радвали да я споделите.